NEWS - 10.03.2010

Spotkanie z przedstawicielem Regionalnego Ośrodka EFS.

Stowarzyszenie   Spotkanie miało charakter informacyjny i poświęcone było sposobom i zasadom pozyskiwania funduszy unijnych niezbędnych do realizacji lokalnych inicjatyw.  Pan Wiesław Antosz poinformował zebranych o zasadach finansowania tego typu społecznych działań.
    W spotkaniu udział wziął Zarząd Stowarzyszenia, sołtys Kęszycy Leśnej, Pan Andrzej Paszkowski i Pan Witold Wybudowski z Nietoperka.
   Omówione zostały kwestie związane z odbudową boiska sportowego położonego na wschodnim skraju miejscowości. Kilka lat temu mieszkańcy Kęszycy Leśnej rozpoczęli tam prace zakończone częściowym sukcesem. Niestety obiekt nie został w pełni ukończony, między innymi ze względu na brak funduszy.
  Docelowo miało by tam powstać boisko do piłki nożnej i tor żużlowy.  W chwili obecnej miejsce to wymaga sporych nakładów finansowych związanych z odnowieniem murawy boiska, odwodnieniem i uporządkowaniem dojazdów oraz otoczenia.
  Kolejnym tematem który został rozpatrzony, to kwestia plaży nad jeziorem Kęszyckim. Miejsce to od kilku lat uległo znacznej degradacji. Od czasu kiedy zostały rozebrane pomosty plaża straciła na swojej atrakcyjności. Wspomnieć należy, że w okresie letnim nad jezioro w Kęszycy Leśnej przyjeżdża coraz więcej turystów. Wypoczywają tu również mieszkańcy Kęszycy Leśnej.
   Ustalono, że podczas kolejnych spotkań roboczych zostanie wykonany projekt odtworzenia plaży. W ramach tego działania miałyby powstać pomosty, ale tym razem w wersji pływającej. Bierze się również pod uwagę sprawę parkingu dla zmotoryzowanych. Kwestia lokalizacji parkingu wymaga uzgodnień w dalszych etapach działania.
  Ostatnim tematem była kwestia pozostałych pamiątek historii jakie znajdują się w miejscowości. Chodzi o pomnik żołnierza - łącznościowca, byłej Armii Radzieckiej,  której żołnierze przez wiele lat stacjonowali w Kęszycy Leśnej.
Brane są również pod uwagę historyczne pamiątki po stacjonujących wojskach Wehrmahtu. Dla niektórych osób mogą być te sprawy kontrowersyjne, ale tak to już jest, że na historię nie mamy już wpływu, fałszować jej też nie ma sensu. Zresztą tego już też, bez powodzenia w Polsce próbowano. Kęszyca jest miejscowością specyficzną i jak najbardziej właściwym działaniem jest ochrona pozostałych pamiątek historii, bo one również stanowią o swoistej atrakcyjności Kęszycy Leśnej.
   Spotkanie miało na celu określenia bardzo ogólnych kierunków działania w obszarze pozyskania funduszy unijnych. Na zakończenie został ustalony termin kolejnego spotkania.

17WBZ 17WBZ 17WBZ

Autor: Kazimierz Czułuo  |  Data Newsa:10.03.2010r. |      do góry    |